Každému autu klesá hodnota a s ňou predajná cena. Môže za to samozrejme čas, najazdené kilometre a starostlivosť. Vaša starostlivosť veľmi ovplyvní, za koľko vozidlo v budúcnosti predáte.
Pre lepšiu predajnú cenu je potrebné o vozidlo dbať a zvýšiť tak svoje šance.
Upratujte v interiéri
Interiér o stave auta vypovedá veľa a ešte viac prezradí o prístupe majiteľa. Pritom upratať zvládne každý do pár minút.
Dôležité je používanie neagresívnych prípravkov a na kožu zvoľte niečo špeciálnejšie. Pre hlbšie upratovanie oslovte profesionálov, ktorí vám interiér poriadne vyčistia. Dostanú z kobercov aj sedadiel tú najhoršiu špinu.
Pravidelné umývanie karosérie
Po upratovaní interiéru sa vrhneme na karosériu. Starostlivosť o ňu je rozdielna u mladších a starších áut. U tých novších si pravdepodobne vystačíte s autoumyvárňou a ručným umývaním prahov a okolia dverí. Tam sa veľké kefy nedostanú. Potom zvoľte vhodnú leštenku a vyleštite lak.
Staršie vozidlá majú často zvetraný lak a je potrebné ho rozleštiť. S jemnou brúsnou pastou dokážete vrchnú vrstvu vyleštiť tak, že svoje auto doslova rozsvietite.
K umývaniu karosérie môžete pridať aj disky kolies. S handrou sa dostanete aj na miesta, kam kefy v umyvárni nedosiahnu. S oživovačom exteriérových plastov obnovíte čierne lišty a sprejom na zvýraznenie čiernej farby „vynovíte“ pneumatiky (aplikujte ho iba na vonkajšie bočnice).
Dodržujte servisný plán
Starostlivosťou o interiér a karosériu údržba auta zďaleka nekončí.
Pri predaji sa nový majiteľ zaujíma o technický stav, s ktorým súvisí plnenie servisného plánu. Na vašom vozidle možno spoznať, či pravidelne meníte olej, kontrolujete stav bŕzd, klimatizácie alebo či sa zaujímate o stav kolies.
Pri servisných prácach si schovajte faktúry a účtenky. Vďaka nim dokážete, že starostlivosť nezenedbávate, a zároveň bude mať budúci majiteľ prehľad, kedy a aká kontrola prebehla.
Auto s jasnou servisnou históriou sa predsa len lepšie predáva.
Umývanie motora
Ďalšou témou je umývanie motora a v tomto prípade odporúčame obrátiť sa na odborníkov.
Kvôli veľkému množstvu elektronických systémov pod kapotou je neodborná manipulácia nebezpečná a môžete ublížiť nielen motoru, ale aj sebe.
Starostlivosť o problematické partie vozidla
Každý z nás vie, že automobil má svoje slabé miesta.
Jednou takou slabinou je tzv. brzdný prach. Ten pri brzdení dopadá na disky kolies a znečisťuje ich. Pri dlhodobom zanedbávaní vzniká žltohnedý spálený povlak, ktorý má na disky zlý vplyv.
Používajte pravidelne leštenky diskov a tento problém máte vyriešený.
Ako odstrániť škrabance na aute?
Po objavení škrabanca na vašom aute nemusíte okamžite zamieriť do servisu. V niektorých prípadoch sa o to postaráte aj doma.
Poškodenú časť najskôr umyte a dobre vysušte.
U jemnejších škrabancov siahnite po fixke, paste alebo ceruzke na opravu laku. Buďte ale pripravení, že už to nikdy nebude úplne ono.
S hlbším poškodením sa obráťte na profesionálov.
Ako opraviť koróziu na aute?
Pri korózii je nutné konať ihneď, ako ju objavíte.
Dokáže sa po aute šíriť veľmi rýchlo a nepriaznivé počasie jej ešte napomáha. Navyše malé známky na povrchu môžu byť len začiatok väčšieho problému.
Akonáhle podchytíte koróziu auta a nájdete iba malú zasiahnutú plochu, môžete to vyriešiť sami.
Brúsnym papierom sa zbavte hrdze až na kovový podklad. Miesto odmastite technickým benzínom, zagitujte, nechajte stvrdnúť, jemným brúsnym papierom obrúste, natrite farbou a nakoniec prelakujte. Po celý čas sa chráňte okuliarmi a maskou proti prachu.